BILETIĆ, ZNAKOVI, VRIJEME
Čitajući ih pristrano
Lagano sklapamo korice Biletićeva „Pristranog čitatelja” i sada, na kraju, na izlasku iz „kino-dvorane”, kada se post festum već slažu i sliježu dojmovi našega čitateljskog sudjelovanja u kompleksnoj i emotivno uzburkanoj performansi remakea književnog i društvenog života u Istri i Hrvatskoj u proteklih više od dva i pol desetljeća, dopustimo si malo ležernosti, malo „pristranog” kritičkog čavrljanja.
Tek opsegom premašivši uobičajene standarde jednosveščanih djela, ova knjiga s četiri korice i dva tematski određujuća podnaslova: „Ogledi, studije i članci” i „Književne kritike i osvrti” svojom dubokom unutarnjom organskom i vremenskom povezanošću zapravo predstavlja jedinstvenu književnu i (s)misaonu cjelinu. Možete, dakako, čitati i svaku knjigu i svaki tekst odvojeno, no želite li doista osjetiti duh i dah vremena u kojem je ovo djelo nastalo i o kojem ono neprestance izravno i neizravno govori, i kanite li se više približiti osebujnoj stvaralačkoj osobnosti Borisa Domagoja Biletića, čovjeka koji je na svoj prepoznatljiv način obilježio posljednja dva desetljeća, i posebno devedesete godine književnog i kulturnog života u Istri, onda vam preostaje samo to da duboko zaronite u cjelinu, u knjigu koja će vas, istina, i zavoditi, i razvoditi i odvoditi na razne strane: u čisti književni esej, u kulturnu i političku povijest i povijest književnosti, u pjesništvo – i vlastito, i drugih autora, u prozu, publicistiku, književnu kritiku, polemiku, i onda opet u suptilna esejistička promišljanja, oslobođena svega toga i neopterećena svime time. Ta nam uzburkana, razigrana i nesputana raznolikost autorova interesa i angažmana prije svega govori o znatiželjnom, Biletić bi tu dodao, „pristranom čitatelju”, dakle, o tvorcu koji ni u kom slučaju ne prihvaća i ne dopušta da ga stvari i događaji (i, ne daj Bože, knjige!) mimoilaze i odlaze nekamo gdje ćemo ih brzo zaboraviti, ali bogme sugestivno svjedoči i o vremenu koje nikome od nas i nipošto nije bilo ravnodušno i jednoznačno.
Čitajući „Čitatelja”, s jedne strane pratimo stasavanje Borisa Domagoja Biletića kao nadarenog, nadahnutog i od samog početka nadasve osviještenog autora koji književni esej, studiju ili književnu kritiku, pa i onu dnevnoga tipa, ne shvaća i ne doživljava kao nešto samo sebi dovoljno, izolirano pod staklenim zvonom unutarnjeg intelektualnog propitivanja, već kao istinsku mogućnost za izricanje vrlo rezolutnog, prije svega estetskoga, ali i jasnog društvenog stava bez ostatka. Iz retka u redak Biletić u našu svijest učitava potpuno izoštrenu sliku o važnosti kritičke ocjene, ali upravo takve koja se drži najstrožih kriterija, vodeći istovremeno računa i o profinjenoj gradaciji vrijednosti od zavičajnog k nacionalnom, i od nacionalnoga k općecivilizacijskome. S druge, pak, strane, autor je pred nas poredao čitavu knjižnicu zanimljivih i vrlo vrijednih knjiga koje su nastajale gotovo pred našim očima, a on je bio među prvima koji je o njima izrekao relevantne književno-kritičke i estetske prosudbe. Mnoga su od tih djela danas već nezaobilazne sastavnice povijesti suvremene književnosti, a nema dvojbe da je njihovoj upravo takvoj recepciji kod čitateljstva nemalo pridonio i Biletićev brz i učinkovit kritički odaziv u književnom i drugom periodičnom tisku.
No, što Biletića zanima i što pronalazi u knjigama koje za sebe i za nas čita, i što to i na koji način zajedno s nama odčitava iz istarskoga i hrvatskog kulturnog i društvenog svakodnevlja?
Zamašna, duhom i stilom danas svakom upućenijem čitatelju biletićevski posve prepoznatljiva serija književno-kritičkih tekstova započela je prikazima ranih knjiga zavičajnih autora njegove, a zatim i aktualne produkcije predstavnika starije književne generacije. Znatiželjnog čitatelja i kritičara, ali i antologičara Biletića taj interes nikad neće napustiti, pa će godinama, a i danas, vrlo angažirano i dosljedno pratiti što se zbiva na osebujnom književnom prostoru Istre i Rijeke, kako u hrvatskom tako i u talijanskom, ali i u primorskom slovenskom književnom krugu. Dobronamjerna i poticajna, no uvijek zahtjevna i stroga, nerijetko i u funkciji pogovora novim knjigama, Biletićeva su književno-kritička javljanja tijekom godina producirala živahnu literarnu klimu, katkad širem hrvatskom čitateljstvu stvarajući dojam da je književno-kritički krug u Istri i daleko veći i snažniji no što je doista bio, ili no što on danas doista jest. Utoliko više što se već na samom početku njegov spontani čitateljski i književno-kritički interes naglo i snažno proširio na cjelokupnu hrvatsku književnu produkciju, tako da sada i ti tekstovi zauzimaju zamjetan prostor unutar njegova književno-kritičkog opusa. Ne libeći se pisati o književnim prvijencima ili o tada mladim autorima, od kojih su neki već odavno ugledna književna imena, poput Mira Gavrana ili Daniela Načinovića, Biletić je ipak svoj interes ponajprije usmjeravao na najprestižnije autore i njihova ostvarenja unutar šire hrvatske i zavičajne istarske književne produkcije. Pišući o djelima Ranka Marinkovića, Vlade Gotovca, Slavka Mihalića, Vesne Krmpotić, Nedjeljka Fabrija, Slobodana Novaka, Ante Stamaća, Ivana Katušića ili, pak, Zvana Črnje, Milana Rakovca i drugih, on je zapravo izravno kritički sudjelovao u označavanju nekih od najvažnijih datuma u rađanju suvremene hrvatske književnosti.
O stranim je autorima i knjigama Biletić pisao rjeđe, no uvijek nam s jednakim čitateljskim i kritičarskim žarom sugerirajući nove i zanimljive naslove, poput, primjerice, „Vodenoga žiga” Josifa Brodskog, „Ledenog Mjeseca” Pascala Brucknera, „Portreta umjetnika kao mladoga psa” Dylana Thomasa ili, pak, „Mostova u okrugu Madison” Roberta Jamesa Wallera.
U dosegu njegova svekolikog kritičkog interesa našla su se i pojedina vrijedna znanstvena djela. Pisao je o knjigama Milivoja Sironića, Vlatka Pavletića, Mirjane Strčić, Josipa Bratulića i Danila Klena, ali i o nekim važnim, gotovo referentnim publicističkim ostvarenjima, poput Kumičićevih „Govora”, Milanovićeve „Istre u dvadesetom stoljeću” ili Tumpićeve „Hrvatske Istre”, Radetićeve “Istre pod Italijom” i Večerinina „Talijanskog iredentizma”.
I doista, malo je toga iole relevantnog u tom pa i ne baš prekratkom razdoblju izmaklo Biletićevu kritičkom peru, ali, rekao bih, ponajprije zato što i vrijeme i događaji imaju svoje ljudske okvire, a on je, istini za volju, svih tih godina bio iznimno plodan i kao pjesnik, i kao esejist, i kao javni djelatnik.
Recimo ovdje odmah: jedan od temeljnih Biletićevih kriterija i bitnih parametara u stalnom središtu njegova kritičkog interesa jesu književni jezik i jezik književnosti, kao uporišta, kao kamen živac bez kojeg zapravo nema i ne može biti istinske literature. A taj kriterij u svim smjerovima duboko prožima cijelu knjigu. Štoviše, možemo bez ikakve dvojbe ustvrditi da je jezik kao ishodište univerzalne književne ljepote temeljni i središnji lajtmotiv Biletićeve filozofije književnosti, pa i njegove književnosti same.
Premda rođeni kritičar i esejist, Biletić ipak nije težio tome da stvori i razvije svoj izvorni kritički sustav, niti je pak preuzeo postavke i formule neke značajne kritičke škole. U razdoblju u kojem je ova knjiga nastala takvih novih prepoznatljivih škola, pa čak ni struja, ni tendencija gotovo da nije bilo ni u nas, ni u svijetu. Ta je asketska književno-teorijska klima, tek s mnoštvom više-manje uspjelih eklektičkih književno-kritičkih pojava, u Biletićevu slučaju sigurno pogodovala bar jednom: mogao je posve slobodno, na tragu vlastitih, nadasve izvornih književnih naslućaja, amalgamiranih sjajnom erudicijom širokih i dubokih razmjera, razigrati svoja razmišljanja o literaturi i njezinim formalno-estetskim mogućnostima, katkad neizravno i nesvjesno tumačeći i vlastite književne pristupe i postupke. Kad književno-povijesno ne bi bilo toliko predefinirano i kad bismo u sintagmu koja slijedi na kraju uspjeli sugestivno ugraditi i golemo Biletićevo književno-kritičko i teorijsko znanje, s posebnim naglaskom na strukturalistička i hermeneutička iskustva, njegovu bismo književnu kritiku nepretenciozno, tek slikovitog učinka radi, mogli nazvati novoimpresionističkom. Jer, upravo ta svježina, ta osebujnost i upečatljivost njegova čitateljskog dojma i njegove interpretacije, snažno poduprte sveprožimajućom akribijom i nadasve jedinstvenim, lijepim, gotovo beletristički zamamnim izrižajnim slogom – čini ove Biletićeve kritičke tekstove tako privlačnima i čitateljstvu iznimno prijamčivima.
Kao književni kritičar Biletić uvijek polazi od najviših estetskih kriterija, ali svoje povećalo dimenzionira i izoštrava prema prostoru i vremenu, na čijem, figurativno rečeno, zlatnom rezu on pronalazi primjerena polazišta za što je moguće objektivnije određivanje stvarnih književnih domašaja svakoga djela i autora pojedinačno unutar literature ili kulture kojoj pripadaju, a onda i u odnosu na svjetsku književnost. Upravo zato u ovom dugom, različitostima prošaranom poluvijencu od sedamdesetak kritika mi niti vidimo, niti osjećamo ikakve disparatnosti. I tematski i kvalitativno, naime, svaki je dio zauzeo svoje pravo mjesto u strukturi razigrane cjeline.
Biletićevim „Književnim kritikama i osvrtima” dominiraju, dakle, prije svega prikazi i analize najnovijih književnih ostvarenja i dosega hrvatske domovinske i izdomničke (Viktor Vida, Moliški Hrvati) i posebice uže zavičajne književnosti Istre. No tijekom devedesetih njegov će se kritički pogled i interes nerijetko zadržavati i na historiografskim i publicističkim djelima posvećenim bližoj prošlosti Istre, osobito u kontekstu novih društvenih i političkih izazova nastalih uspostavom samostalne Hrvatske kada je, kako na jednom mjestu veli autor, „svim žarom buknuo ‘istrijanski’ kampanilizam” i kada je „tek prividnim slomom ‘bratstvojedinstvujušćeg socijalizma’ pa sve do danas u političkom smislu Istrom prevladalo i još uvijek vlada ‘istrijansko’ jednoumlje i, blago rečeno, regionalističko-autonomistička jednopartijnost”.
Biletićevi “Ogledi, studije i članci”, koji su većinom nastali u tom razdoblju, snažno su prožeti osjećajem vremena na toj crti oštroga sraza ushita i kontroverzi. Ova opsežna, tematski razbarušena književna cjelina, uvodi nas u njegovu književnu radionicu u kojoj su svi strojevi u punom pogonu. On je i dalje zauzeti pjesnik, lirik nesputane slobode, poeta koji zasluženo dobija prestižne nagrade i priznanja i biva tražen i prevođen na sve strane, ali i estet zaokupljen vječnim pitanjima književnih vrijednosti i mjestom i ulogom pjesnika i poezije u ovom svijetu koji je gotovo izgubio kompas. No, istovremeno, evo ga kako promišlja krucijalna humanistička i društvena pitanja, koliko ona uže zavičajna, toliko i hrvatska, pa i općecivilizacijska, i to u trenutku velikoga milenijskog obrata i energičnog nastupa sveusisavajuće globalizacijske pijavice. Istovremeno na Biletićevom se radnom stolu i na stranicama domaće periodike smireno slažu njegove zamašne i autorski preuzetne književne studije o Črnji, Baloti, Caru Eminu, Laginji, Nazoru, pa Šoljanu, Tomizzi i Fabriju. I opet je pred nama onaj veliki poznavatelj svoje nacionalne književnosti i kulturne i političke povijesti svoga naroda, onaj minuciozni pedant kojemu ništa ne promiče, i nadasve onaj izvrstan pisac, onaj briljantni stilist Biletić kojeg zanosi i uzdiže ljepota jezika i kojeg eruptivna snaga govora nezadrživo vuče naprijed.
Pred ovom knjigom ogleda, studija i članaka, pred obiljem tekstova, djela, događaja i ideja, pred tolikim interdisciplinarnim znanjem i impresivnom upućenošću u raznim smjerovima, jednostavno vam zastaje dah. Dakako, reći ćete, taj su voluminozan i složen dio Biletićeva književnog opusa iznjedrile godine, no opet – bilo je tu puno posla. Ali, dodajmo, i puno nadahnuća.
Osamdesete godine 20. stoljeća godine su intenzivnog i sve intenzivnijeg Biletićeva književnog rada i stvaralačke afirmacije, to je vrijeme njegova punog pjesničkog sazrijevanja i uspona, ali i vrijeme u kojem započinje (samo)ispisivanje stranica i (samo)strukturiranje ove sada posve zaokružene knjige. Njezino nastajanje nije, dakle, odredio nekakav prethodni autorov koncept; ono je bilo determinirano aktualnim književnim pojavama ali i društvenom stvarnošću osamdesetih i devedesetih, poglavito, kako rekosmo, devedesetih godina 20. stoljeća kada se, u okrilju netom stvorena višestranačja i u uvjetima tek započetih demokratskih procesa, a sve to u ozračju bjesomučnog, osvajačkog rata protiv Hrvatske i neposredno nakon njega, nad Istrom, s jedne strane, opasno nadvio onaj stari oblak autonomaštva, a s druge, i neugodan ton iritantnih aluzija iz Zagreba o potrebi rekroatizacije istarskih Hrvata. Istina, nikome u svemu tome nije bilo nimalo lako, a ponajmanje istarskoj inteligenciji koja je, k tomu, početkom devedesetih, nažalost, ostala i bez Zvana Črnje. Raskoli i razlazi oko njegova intelektualnog nasljeđa na čelu Čakavskog sabora i „Istre kroz stoljeća” urodili su mučnim animozitetima u kojima se ni ugledna istarska književna i znanstvena imena nisu baš ponajbolje snašla. Za posve objektivne i dokumentirane ocjene toga delikatnog tranzicijskog poglavlja u kulturi Istre zasigurno je još prerano, ali treba reći da je u tim složenim uvjetima Boris Domagoj Biletić bio jedan od rijetkih, ako ne i jedini, među hrvatskim istarskim intelektualcima koji su bili spremni ali imali i dovoljno kredibiliteta i potpore u vlastitoj kulturnoj sredini za preuzimanje vodeće uloge, pri čemu je on i jasno vidio cjelinu problema: ostati i „svoj” i „naš”, sačuvati istarsku zavičajnu osebujnost unutar cjeline hrvatskoga entiteta i snažno afirmirati hrvatsku državotvornost u Istri naprama opetovanim autonomaškim pokušajima. Biletić u tome, dakako, nije bio sam. Oko te ideje stavovi istarske hrvatske inteligencije bili su jedinstveni i nepodijeljeni, usprkos njihovim različitostima, osobnim razilaženjima i načinu javnoga djelovanja. No ono što ga u ovoj priči posebno izdvaja jest to što je svoje djelovanje koncem osamdesetih i tijekom devedesetih usustavljivao kroz konkretne i zapažene kulturološke projekte. Osobito devedesetih, kada svoj pjesnički i književno-kritički rad nastavlja nesmanjenim intenzitetom kao u osamdesetima, ali bitno intenzivira svoj društveni i kulturološki angažman. S nekolicinom istarskih knjižvnika 1990. osniva Istarski ogranak Društva hrvatskih književnika i biva izabran za njegova prvog predsjednika. Time je stvorena nova zavičajna književna središnjica koju on uspješno vodi i koja će okupiti i brojne pridružene članove iz Istre. Odatle kreću mnoge književne aktivnosti, pjesnički susreti, komunikacije s drugim srodnim asocijacijama diljem Hrvatske i inozemstva. Godine 1996. pokreće časopis „Nova Istra” i postaje njegovim glavnim i odgovornim urednikom, dajući nove značajne stvaralačke impulse hrvatskom kulturnom krugu u Istri, osobito na planu nakladničke djelatnosti koja se unutar Istarskog ogranka DHK i „Nove Istre” sve više zahuktava, ispunjavajući upravo onu najveću prazninu – objavljivanje književnih djela istarskih autora, vrednovanje istarskoga književnog stvaralaštva publiciranjem antologija i izbora, poezije, proze, eseja i književne kritike, putopisa i dr. Držeći istarski književni krug u stalnoj živoj vezi s hrvatskom književnom i kulturnom sredinjicom, Biletić u tom razdoblju organizira i okrugle stolove, putuje s istarskim i drugim piscima, sudjeluje na mnogim književnim susretima, sajmovima knjiga u Hrvatskoj i inozemstvu, nastupa na televiziji, piše za književne časopise i dnevne novine, polemizira. U „Novoj Istri” i drugim domaćim periodicima oglašava se zapaženim kritičkim prilozima o najzanimljivijim djelima suvremene književne i publicističke produkcije. K tomu, pokreće i s velikim uspjehom vodi iznimno originalnu međunarodnu književnu manifestaciju Pulski dani eseja. Teško je, naime, pobrojiti sve njegove aktivnosti i inicijative iz tog vremena, kojima je okupljao istarsku inteligenciju na projektu hrvatske Istre.
Vrijeme će, dakako, najbolje posložiti sve i reći svoje o domašajima i učincima toga gotovo preporodnog angažmana i općeg ushita iz devedesetih s pokretanjem nove „Naše Sloge” i obiljem nadasve kulturoloških aktivnosti koje su domišljenim i zapaženim sadržajima ispunile cijelo desetljeće, dajući poticaje novim inicijativama i kreativnim okupljanjima istarskih stvaralaca, ali već sada bez ikakve zadrške možemo ustvrditi da bez Biletićeva čelna sudjelovanja u svemu tome slika kulturnog života Istre danas ne bi bila onakvom kakva ona jest.
Eto, o svemu tome nam, uz ono ranije rečeno, a i o još mnogo čemu drugom, na svoj osobit način govori gotovo tisuću stranica „Pristranoga čitatelja” i upravo zato je ova knjiga višestruko zanimljiva: ponajprije, ponovimo, kao književno djelo, ali i kao kulturno-povijesno svjedočanstvo o književnom i društvenom životu, o ljudima, autorima, vremenu, događajima, o nužnim prosudbama bez umišljaja i čînima i odlukama katkad bez mogućnosti temeljite prosudbe u dramatičnim trenutcima dovršetka jednog dugog i krajnje kompleksnog procesa – stvaranja samostalne hrvatske države.
„Pristrani čitatelj” je složeno i slojevito, višeznačno književno ostvarenje koje se čvrsto drži književno-kritičkih, estetskih i kulturoloških magistrala. Rasuto, ono doslovno kipti od trenutka, ali zapravo je duboko prožeto jedinstvom idejâ i nakana koje svjedoče o čvrstom, na iskustvu i provjerenim stavovima utemeljenom osobnom i autorskom svjetonazoru.
BILETIĆ, ZNAKOVI, VRIJEME
Esej je objavljen kao pogovor Biletićevoj knjizi „Pristrani čitatelj I-II”, Zavičajna naklada „Žakan Juri”, Pula, 2007., str. 367-376, a zatim ponovno tiskan u monografskom djelu „U znaku Kairosa, književna kritika o djelu Borisa Domagoja Biletića” (priredila Jelena Lužina), naklada Ceres, Zagreb, 2015., str. 68-74.