META(MOR)FIZIKA GRADA
Palimpsesti i potonuća
Izvana Tvar, iznutra Tajna – to je Grad, lice i naličje velike metafizičke zagonetke koju sažima snažna polivalentna elipsa od samo jedne jedine riječi. Pokušamo li ga na trenutak promišljati iz kuta koji ne bi bio nužno povijesni, sociološi, kulturološki, urbanistički, estetski ili egzaktno-pragmatičan na bilo koji drugi uobičajeni način – ukazat će nam se, u fascinantnom, skoro vidljivom taktilnom suodnosu s materijom, čudesni metafizički završetci, svojevrsni prsti noumena na kojima grad, gotovo nestvaran, ili zapravo prestvaran da ne bi bio posve virtualan, počiva poput dvorca ni na nebu ni na zemlji.
Materijalistika tumačenja o postanku gradova su, dakako, vrlo uvjerljiva i, po svemu sudeći, točna, ali onoga trena kada su nastali kao osebujne slitine ljudskoga uma i ruku, iz pozadine je, iz njihove tvarne podloge proradio noumen, ono duboko nespoznatljivo, ono do čega se nikad i nikako ne dopire, ali bez kojeg se dalje ništa i ne razvija. Poput Venecije koja je, kako u Vodenom žigu veli Brodski, grad na splavi na rubu trodimenzionalnosti, tako su zapravo svi gradovi uronjeni u metafizičku tekućinu svojega tjelesnog začeća, svojega rađanja, rođenja, života i smrti, tj. vraćanja nepreglednoj metafizičkoj tišini.
Gradovi nastaju prirodnim i umjetnim začećem.
Prirodno začeti gradovi nastaju jednako slučajno kao i sam život, po definicijama i mjeri nekih viših zakonitosti čiju čudesnu meta-matiku* čovjek niti poznaje, niti kontrolira. O tom trenutku začeća gradova, više od ma koje egzaktne znanosti, pa čak više i od same arheologije, zna neposvjedočena meta-arheologija. Ali ako i zna, poput svega metafizičkog ona šuti o tome. Tek negdje u nama uvijek iznova stoljećima prekopava i ponovno zatrpava neiscrpno, prostrano i duboko arheološko nalazište ljudske memorije, jezika i predanja. Kako bismo samo htjeli znati što se događalo u tom nespoznatljivom trenutku prirodnog začeća gradova! Na osnovi čega su oni koji su podizali prve kuće, probijali prve ulice i gradili prve nastambe drevnih gradova uopće pronalazili ta fascinantna, začarana mjesta obilježena imaginarnim križićima na još imaginarnijim zemljovidima? Kakvim su to biblijskim zlatnim trskama mjerili volšebne gabarite budućih gradova što su se otvarali u dolinama i po brežuljcima nedirnute pitomine tek probuđenoga svijeta? Je li netko najnadahnutiji među njima ikada u svojim nadrealnim pra-meta-snovima vidio buduće čarobne zlatne gradove po jutarnjom izmaglicom ovijenim brežuljcima i futurističke blještave gradove-orijaše? Ili je doista sve bilo baš tako banalno i jednostavno kako nas uče, da je samo plodnost rječnih dolina, skrovitost pojedinih mjesta ili važnost raskrižja nekih pradavnih puteva određivalo začeće gradova koje razaznajemo u dalekoj prošlosti ili čak i danas u njima živimo? Ali ako i jeste bilo tako, koji je to onda neobjašnjivi odlučujući čimbenik i u kojem času preokrenuo njihovu sudbinu i učinio ih upravo onim što će s vremenom postati? Pogledamo li zemljopisnu kartu svijeta s najzmršenijom mrežom komunikacija svih vrsta i kategorija, u presjecima suludih ravnih i krivudavih, punih i isprekidanih crta kopnenih, zračnih i vodenih puteva, u oštrim kutovima gustih očica beskrajno velike ribarske telekomunikacijske audio-vizualne i internetske mreže u koju smo se zauvijek beznadno zapleli – na tim ćemo, dakle, mjestima vidjeti koncentričnim kružićima raznih veličina ili nepravilnim pačetvorinama označene bezbrojne gradove-ganglije. Tko je ili što je učinilo da sve to izgleda upravo tako i što bi se dogodilo da je ona ista metafizička ruka koja je i napravila takav raspored na ovalnoj zemajskoj trpezi te zemljovide poput nekakve šarene plahte zakrenula za samo 2-3 stupnja ulijevo ili udesno ili ih u istoj ravni povukla malo naprijed ili nazad? Da li bismo tada živjeli u istom ovom svijetu koji danas poznajemo?
Trenutak prirodnog začeća gradova donekle možemo pojmiti na primjerima umjetno začetih gradova, premda idealni laboratorijski uvjeti koje je stvorilo novovjeko čovječanstvo i njegova matematika i meta-matika ni u kom slučaju nisu usporedivi s izvornim pradrevnim uvjetima i matematikom i meta-matikom starih civilizacija.
Naime, osnovno obilježje umjetno začetih gradova od najstarijih vremena do danas jest nastojanje njihovih zagovornika i tvoraca da oni budu savršeni, idealni, da ostvare apsolut jedinstva ljepote i funkcionalnosti, a k tomu budu i prostor unutar kojeg će se ostvariti idealna društvena zajednica. Po prirodi stvari njihova umjetnog začeća i rađanja koje je, dakako, moguće u potpunosti kontrolirati zbog kratkog razdoblja unutar kojeg se sve to događa, ostvarenje takvoga cilja bilo bi posve moguće, za razliku od prirodno začetih gradova čije se nastajanje uvijek proteže na iznimno duga razdoblja i prepušteno je estetskim, organizacijskim i drugim pragmatičnim hirovima mnogih generacija njihovih graditelja. Ali već Thomas More doslovce kaže da „jedan ljudski vijek nije dovoljan za sve te poslove” i zato je njegov Utop, utemeljitelj idealnoga grada, svojim nasljednicima ostavio brigu da ga dalje proširuju i uljepšavaju. Štoviše, Moreov se utopijski grad zove Amaurotus što bi prema grčkom pridjevu άμαυρός (táman, slijep, nevidljiv) trebalo značiti Slijepi grad, Grad u tami ili možda najtočnije Grad koji nitko ne vidi. U prvim ga inačicama autor naziva još i Mentirum, tj. Izmišljeni, Lažni. A i rijeka koja kroza nj protječe zove se Anydrus flumen, tj. Suha rijeka ili Bezvodna rijeka, čime je, držim, More nedvojbeno i posve jasno naglasio potpunu iluzornost mogućnosti postojanja idealnoga grada, premda će upravo njegova Utopija, tj. Nepostojeća zemlja, snažno potaknuti još mnoga nova promišljanja na tu nezaobilaznu temu, osobito renesansnih mislilaca i graditelja, ali i onih potonjih.
Prvi među prvima i najboljima koji će se za njim javiti bio je naš Frane Petrić, ali, poput idealnih gradova Dürera i Filarete, i njegov je Sretan grad, jednako kao i Campanellin Civitas solis, bio idealan grad samo u kondicionalu. Tek će nam Marc Antonio Martinengo di Villachiara i Giulio Savorgnan, gradeći Palmanovu, „uživo”, „laboratorijski”, u jednom dahu, pokušati pokazati kako se doista umjetno rađa grad. No, recimo odmah, eros začeća i rađanja Palmanove bijaše krajnje trivijalan, vojni, pa tako i posve suprotan suštini grada, osobito idealnoga grada kao zemaljskog raja: bila je to ipak tek venecijanska pogranična utvrda za obranu od Turaka i Austrije. Atribute idealnoga grada dodijelit će joj vrijeme, no nekakve stvarne, svečane svijesti o rađanju idealnoga grada zapravo uopće nije bilo ni kod samih njezinih ideatora i graditelja, o čemu, štoviše, postoje i neizravna pisana svjedočanstva. Premda na tragu onodobne neoplatonističke mode koncipiranja idealnih gradova, Palmanova je, strogo funkcionalnih, prečvrstih i uistinu pretijesnih bedema da bi se preko njih prelila ona tajanstvena, neukrotiva, plodonosna životna mliječ, onaj nespoznatljivi fluid koji bića i stvari (pa i gradove) podiže na više emotivne razine, takva je Palmanova, dakle, s vremenom izgubila svoju jedinu stvarnu ulogu što joj bijaše namijenjena i, ostavši na taj način bez vlastite žive tvarne i metafizičke vertikale, posve izgubila svezu duše i tijela, kako bi to rekao Petrić, ostajući tako zauvijek samo znameniti antologijski tlocrt u knjigama, a u naravi tek idealni grad-maketa, idealni grad-izložba, idealni grad-EXPO 1593./99.
Da gradovi, kao i u slučaju Palmanove, zapravo znaju više od svojih graditelja, možda još uvjerljivije potvrđuje meta(mor)fizika umjetno začetoga (idealnog) grada Brazilije. Impresivne serije fotografija erogenetskog graditeljskog osvajanja Brazilskog visočja, od nultog poteza strojeva do konačno uobličene arhitektonsko-urbanističke ljepotice doista nikoga ne mogu ostaviti ravnodušnim. To je fascinantan ubrzani film umjetnog začeća i rađanja grada i sugestivna je zamjena za nepostojeći ubrzani film prirodnog začeća i rađanja svih ostalih gradova u svijetu, no sada ostvarenog u posve kontroliranim uvjetima.
Pokazalo se, međutim, da je eruptivnu energiju grada moguće kontrolirati samo na razini njegove fizike i to samo do trenutka stvarnog početka života u njemu s kojim započinje i nezadrživi utjecaj spleta objašnjivih fizičkih i neobjašnjivih metafizičkih silnica. Sve je, naime, bilo savršeno zamišljeno, projektirano, nacrtano, označeno, ali još prije početka izgradnje došlo je do većeg broja izmjena u generalnom urbanističkom planu Lúcia Coste, čime je bila obesnažena ona tako važna božanska čarolija začeća. A onda se, ipak, u samo nekoliko godina rodio velegrad iz snova, fascinantnih ekoloških, gospodarskih i društvenih karakteristika i mogućnosti, činilo se, savršeno organizirana, promišljena, domišljena i urbano i arhitektonski posve zaokružena cjelina koja je trebala s prenapučenog brazilskog istoka privući stanovnike radi uspješnijeg iskorištavanja tamošnjih prirodnih resursa. No, projektirana za najviše 500.000 stanovnika, Brazilija, tj. njezina administrativna regija sa satelitiskim gradovima koji su danas s njom zapravo posve srasli, već je 1970. imala 277.000 stanovnika, a sada ih u njoj živi preko dva milijuna. Zgrade su u Braziliji iznimno lijepe, ali i krajnje nefunkcionalne, dok su cijene stanova vrtoglavo visoke za najveći dio pridošloga, uglavnom siromašnijeg stanovništva. Na taj je način definitivno narušena i ona unutarnja socijalna ravnoteža koja čini osnovu svakoga potencijalnog idealnog grada. Zbog prespore izgradnje podzemne željeznice i neučinkovitog javnog prijevoza broj se osobnih automobila dramatično umnogostručio pa su se u tom gradu širokih prospekata i velikih zelenih površina, pojavili i ozbiljni problemi s parkiranjem. O otuđenosti, pak, u velegradu koji tako naglo usisava stanovništvo koje tek treba stvoriti uzajamnu povezanost, ali i generacijsku suštinsku vezu s njegovim emotivnim entitetom, uopće i ne treba govoriti. Tako je zapravo i Brazilija počela dijeliti sudbinu svih tzv. idealnih gradova iliti gradova-robota koji su se otrgli vlasti svojih kreatora i sada, polagano fermentirajući, oblikuje vlastiti i život građana po mjeri fizičkih i metafizičkih čipova i DNK kodova što su joj zadani u trenutku njezina umjetnog začeća.
Paul Valéry na jedom mjestu kaže: „Dvije velike opasnosti prijete svijetu: red i nered”. Jednako tako možemo reći i o gradu. Ono prvo zato što nikad nije stvarno uspjelo u svim projiciranim segmentima osim u prelijepim filozofskim djelima ili u nacrtima slavnih arhitekata, pa tako grad reda i apsolutne ljepote ostaje tek konceptualistička tlapnja; ono drugo, pak, zato što je potpuno uspjelo u svim onim gradovima koji osobito po današnjim milujunskim mjerilima (po broju stanovnika) imaju najviše prava nositi to ime.
Red i Nered, Dobro i Zlo – četiri su metafizičke strane svijeta svakoga grada. Poput negdje daleko zaboravljenih planetarija unutar tih apstraktnih koordinata, gradovi vrte svoja tvarna i metafizička sazvježđa. Žive i umiru ili, pak, poput Pompeja, Angkora, Chichén Itzá ili Dvigrada, hiberniraju u dubokoj metafizičkoj komi. Dozivani dalekim glasovima najada i nerejida, najveći gradovi na svijetu i najmanji gradovi na svijetu, džungle na asfaltu, sveti gradovi, gradovi-hramovi, gradovi-države, gradovi-rezidencije, radnički gradovi, gradovi izbjeglica, podijeljeni gradovi, gradovi-Babiloni, tzv. pueblosi/gradovi-kuće, gradovi pakleni tornjevi, gradovi u totalnom strujnom kolapsu poput New Yorka ili Rio De Janeira u mraku, kockarski gradovi, gradovi-brodovi, gradovi-labirinti, podzemni gradovi, suludi gradovi atomska skloništa, gradovi Hada, gradovi pakao na zemlji, gradovi-logori, gradovi-geta, gradovi-Gulazi, Guernice, Vukovari, Srebrenice, gradovi-majke, gradovi-pomajke, gradovi-pribježišta, gradovi-gnijezda, gradovi utočišta napuštenih, gradovi-krila, gradovi-palimpsesti, gradovi-ideogrami, gradovi-pisma, crni i bijeli gradovi, gradovi međuplanetarne stanice i kozmički gradovi, – svi oni plutaju tamnim metafizičkim vodama u potrazi za nekakvom čvrstom, uporišnom stijenom, za puninom ideja što će ih održati na nesmiljenim valovima povijesnih mijena, za onim tako žuđenim kopnom Nedođije, ili, pak, zauvijek i nepovratno tonu u potpuno črno ništavilo, u posvemašnju opću amneziju. Poput Platonove Atlantide, rovinjske Cisse ili melankoličnoga Poeova Grada u moru, tonu tvarni gardovi ne bi li nam po tko zna koji put osnažili metafizički smisao filozofije i poezije – i obrnuto, ili jednostavno zato da bi se i oni, kako je to lijepo rečeno na jednom mjestu, poput ljudi što su iskusili dubine unutarnjeg potonuća, još jednom odgurnuli ka površini i nešto započeli iznova.
To neobično metafizičko kesonsko iskustvo čudesnoga ponovnog izranjanja iz tamnih dubina više puta su u povijesti doživjela i dva voljena grada dviju mojih Arkadija – Pula i Skopje.
META(MOR)FIZIKA GRADA (Palimpsesti i potonuća)
Ogled je pročitan na simpoziju „Pulski dani eseja” na temu „Grad - esej”, održanom u listopadu 2004. godine u Puli, u organizaciji časopisa „Nova Istra” i Istarskog ogranka Društva hrvatskih književnika, a zatim obljavljen „Novoj Istri” (Pula, 2005., br. 3) te u Zborniku Pilskih dana eseja 2003.-2007. "Esej danas” („Nova Istra” i IO DHK, Pula, 2008., sv. 47, str. 163-167). Na talijanskom je jeziku, u prijevodu Rosi Gasparini, objavljen u časopisu „La battana” (Fiume, aprile-giugno 2007, numero 164, pag. 83-90).